
Asus VivoBook 15 OLED A1505VA Core i3 12th Gen 15.6 Inch FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS333600416
৳66,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus VivoBook 15 OLED A1505VA Core i3 12th Gen 15.6 Inch FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1315U |
| Generation | 13 Generation |
| Processor Frequency | 3.3GHz Up to 4.5GHz |
| Processor Core | 6C (2 performance core + 4 efficient core) |
| Processor Thread | 8T |
| CPU Cache | 10 MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | FHD OLED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | LED Backlit Anti-glare display TÜV Rheinland-certified Screen-to-Body Ratio: 84% 600nits Brightness |
| LED Backlit Anti-glare display TÜV Rheinland-certified Screen-to-Body Ratio | 84% 600nits Brightness |
| Memory | |
| RAM | 8GB (Onboard) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Non-Removable |
| Total RAM Slot | 1x DDR4 SO-DIMM Slot |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Supported SSD Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Chiclet Keyboard |
| TouchPad | Precision touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes, Built-in array microphone Voice control |
| Audio Features | SonicMaster with Cortana voice-recognition support |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 2 Port | 1 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 1x1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 3 Cell |
| Battery Capacity | 50Wh |
| Backup Time (Approx) | Up to 3.5 Hrs. |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Indie Black |
| Dimensions | 356.8 x 227.6 x 19.9 - 19.9mm |
| Weight | 1.70 kg |
| Other Features | |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard Energy star 8.0, RoHS, REACH |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








