
ASUS Vivobook 15 F1504ZA Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop Cool Silver Price in Bangladesh
Product Code: ASUS598993488
৳52,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Vivobook 15 F1504ZA Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop Cool Silver Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1215U |
| Generation | 12 Generation |
| Processor Frequency | up to 4.4 GHz |
| Processor Core | 6 |
| Processor Thread | 8 |
| CPU Cache | 10 MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | LED Backlit |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | LED Backlit Anti-glare display TÜV Rheinland-certified Screen-to-Body Ratio: 84% |
| LED Backlit Anti-glare display TÜV Rheinland-certified Screen-to-Body Ratio | 84% |
| Memory | |
| RAM | 8GB (Onboard) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Non-Removable |
| Bus Speed | 3200MHz |
| Total RAM Slot | 1x DDR4 SO-DIMM Slot |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Supported SSD Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Chiclet Keyboard |
| TouchPad | Precision touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | SonicMaster with Cortana voice-recognition support |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 42WHrs |
| Adapter Type | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| ø4.5, 45W AC Adapter, Output | 19V DC, 2.37A, 45W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Cool Silver |
| Dimensions | 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.16" x 9.15" x 0.70" ~ 0.70") |
| Weight | With Battery: 1.70 kg (3.75 lbs) Without Battery: 1.50 kg (3.31 lbs) |
| With Battery | 1.70 kg (3.75 lbs) Without Battery |
| Other Features | |
| Other Features | System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS TaskFirst Live update AI Noise Canceling |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








