
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR Core i7 14th Gen 16" FHD+ Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS510620593
৳213,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR Core i7 14th Gen 16" FHD+ Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7-14650HX |
| Generation | 14th Gen |
| Processor Frequency | Up to 5.2 GHz |
| Processor Core | 16 Cores |
| Processor Thread | 24T |
| CPU Cache | 30 MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Mobile Intel HM770 Express Chipsets |
| Display | |
| Display Size | 16-Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+(1920 x 1200, WUXGA) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | LED Backlit Viewing Angle: 85/85/85/85 Aspect ratio: 16:10 Response Time (G2G): 3ms Glare: Anti-glare display 300nits Peak Brightness Contrast Ratio: 1000:1 NTSC %: 72.00% SRGB %: 100% Adobe %: 75.35% Adaptive-Sync technology: G-Sync |
| LED Backlit Viewing Angle | 85/85/85/85 Aspect ratio |
| Memory | |
| RAM | 16GB (SO-DIMM) |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 5600 |
| Total RAM Slot | 2x SO-DIMM slots |
| Max RAM Capacity | 64GB |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | 2x M.2 |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5060/Intel UHD Graphics/ 115W (100W+15W) MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus |
| Graphics Memory | 8GB/Shared |
| Graphics Type | GDDR7 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key Aura Sync 1-Zone RGB |
| TouchPad | Precious Touchpad, NumberPad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Speaker | 2-speaker system |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| USB 3 Port | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery (data speed up to 10Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 LAN port |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Security Chip | BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 90WHrs, 4S1P |
| Backup Time (Approx) | Recharge from 0-50% in 30 minutes |
| Adapter Type | Rectangle Conn, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Rectangle Conn, 240W AC Adapter, Output | 20V DC, 12A, 240W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Jaeger Gray |
| Dimensions | 35.4 x 26.9 x 1.79 ~ 2.57 cm (13.94" x 10.59" x 0.70" ~ 1.01") |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








