
ASUS TUF Gaming F16 FA608UM Ryzen 7 260 RTX 5060 8GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS750910559
৳201,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS TUF Gaming F16 FA608UM Ryzen 7 260 RTX 5060 8GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | AMD Ryzen 7 260 |
| Processor Frequency | Up to 5.1 GHz |
| Processor Core | 8 Cores |
| Processor Thread | 16T |
| CPU Cache | 24 MB |
| NPU | AMD XDNA NPU up to 16TOPS |
| Display | |
| Display Size | 16-Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+ |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | LED Backlit Viewing Angle: 85/85/85/85 Aspect ratio: 16:10 Response Time (G2G): 3ms Glare: Anti-glare display 300nits Peak Brightness Contrast Ratio: 1000:1 NTSC %: 72.00% SRGB %: 100% Adobe %: 75.35% Adaptive-Sync technology: G-Sync |
| LED Backlit Viewing Angle | 85/85/85/85 Aspect ratio |
| Memory | |
| RAM | 16GB (On board) |
| RAM Type | DDR5 |
| Total RAM Slot | 2x SO-DIMM slots |
| Max RAM Capacity | 64GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | 2x M.2 PCIe |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Memory | 8GB |
| Graphics Type | GDDR7 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key |
| TouchPad | Precious Touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Speaker | 2-speaker system |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| USB 3 Port | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 LAN port |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 90WHrs, 4S1P |
| Backup Time (Approx) | Recharge from 0-50% in 30 minutes |
| Adapter Type | Rectangle Conn, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Rectangle Conn, 240W AC Adapter, Output | 20V DC, 12A, 240W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Jaeger Gray |
| Dimensions | 35.4 x 26.9 x 1.79 ~ 2.57 cm (13.94" x 10.59" x 0.70" ~ 1.01") |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Other Features | |
| Other Features | Military grade: US MIL-STD 810H military-grade standard ENERGY STAR EPEAT Silver |
| Military grade | US MIL-STD 810H military-grade standard ENERGY STAR EPEAT Silver |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








