
ASUS TUF Gaming A16 FA617NSR Advantage Edition Ryzen 7 7435HS RX 7600S 8GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS212515216
৳143,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS TUF Gaming A16 FA617NSR Advantage Edition Ryzen 7 7435HS RX 7600S 8GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 7435HS |
| Processor Frequency | Up to 4.5 GHz |
| Processor Core | 8 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | L3 Cache: 20MB |
| L3 Cache | 20MB |
| Display | |
| Display Size | 16 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+ (1920 x 1200, WUXGA), 16:10 |
| FHD+ (1920 x 1200, WUXGA), 16 | 10 |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response TIme | 7ms |
| Display Features | FreeSync Premium Anti-glare display NTSC %: 72% SRGB %: 100% Adobe %: 75.35% |
| FreeSync Premium Anti-glare display NTSC % | 72% SRGB % |
| Memory | |
| RAM | 16GB (2x 8GB) SO-DIMM |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 4800MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | 2x M.2 PCIe (support either SATA or NVMe) (support PCIE Gen4x4) |
| Storage Upgrade | Additional SSDs can be added |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Radeon RX 7600S (Up to 95W (SmartShift)) |
| Graphics Memory | 8GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard Single Light, with NumerPad |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720P HD |
| Speaker | 2-speaker system |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery (data speed up to 10Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1 x 3.5 mm combo audio jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 LAN port (10/100/1000 Mbps) |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) Bluetooth 5.2 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS upgrades.) |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Locker Slot | Kensington Security Slot |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 90WHrs, 4S1P |
| Adapter Type | ø6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| ø6.0, 240W AC Adapter, Output | 20V DC, 12A, 240W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Off Black |
| Dimensions | 35.5 x 25.2 x 2.21 ~ 2.68 cm (13.98" x 9.92" x 0.87" ~ 1.06") |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Other Features | |
| Other Features | ENERGY STAR Certification |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Battery 1 year) |








