
Asus TUF Gaming A15 FA506NFR Ryzen 7 7435HS RTX 2050 4GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS403157643
৳95,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus TUF Gaming A15 FA506NFR Ryzen 7 7435HS RTX 2050 4GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 7435HS |
| Processor Frequency | 3.1 GHz up to 4.5GHz |
| Processor Core | 8 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | L2 Cache: 4MB L3 Cache: 16MB |
| L2 Cache | 4MB L3 Cache |
| Display | |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 4800Mhz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | up to 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics Memory | 4GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | RGB Backlit |
| Keyboard Features | RGB |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort |
| Headphone & Microphone Port | 1 x 3.5 mm combo audio jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM |
| Software | |
| Operating System | Win-11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 48WHrs, 3S1P |
| Adapter Type | 150W AC Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Graphite Black |
| Dimensions | 359 x 256 x 22.8-24.5mm |
| Weight | 2.20 Kg |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H tested durability |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |








