
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX Core Ultra 9 RTX 5090 24GB Graphics 18" 2.5K 240Hz Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS240935192
৳649,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX Core Ultra 9 RTX 5090 24GB Graphics 18" 2.5K 240Hz Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 9 275HX |
| Processor Frequency | 2.7 GHz, up to 5.4 GHz |
| Processor Core | 24 |
| Processor Thread | 24 |
| CPU Cache | 36MB |
| NPU | Intel AI Boost NPU up to 13TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel HM870 Express Chipsets |
| Display | |
| Display Size | 18-inch |
| Display Resolution | 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Features | 16:10 aspect ratio Anti-glare display DCI-P3: 100% Pantone Validated Support Dolby Vision HDR |
| 16 | 10 aspect ratio Anti-glare display DCI-P3 |
| Memory | |
| RAM | 64GB (2x 32GB) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600 MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 64GB Support dual channel memory |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 Performance SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Upgrade | Yes |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU |
| Graphics Memory | 24GB |
| Graphics Type | GDDR7 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Features | Per-Key RGB |
| TouchPad | Touchpad With Copilot key |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Speaker | 4-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphone) Built-in array microphone 4-speaker system with Smart Amplifier Technology Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| USB 3 Port | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Thunderbolt 5 with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 120Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x 2.5G LAN port |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card (Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Pre-installed Softwares | McAfee 30 days free trial 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 90WHrs 4S1P |
| Adapter Type | Rectangle Conn, 380W AC Adapter, Output: 20V DC, 19A, 380W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Rectangle Conn, 380W AC Adapter, Output | 20V DC, 19A, 380W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Off Black |
| Dimensions | 39.9 x 29.8 x 2.35 ~ 3.20 cm (15.71" x 11.73" x 0.93" ~ 1.26") |
| Weight | 3.48 Kg (7.67 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2-Years International Warranty (1 Year for battery) |








