
ASUS ROG Strix G16 G614JU Core i5 13th Gen RTX 4050 6GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS461409913
৳169,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Strix G16 G614JU Core i5 13th Gen RTX 4050 6GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-13450HX |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | Up to 4.60GHz |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 16T |
| CPU Cache | 20MB |
| Display | |
| Display Size | 16-inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA) |
| FHD+ 16 | 10 (1920 x 1200, WUXGA) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response TIme | 7ms |
| Display Features | IPS-Level Panel, 250nits Brightness, Contrast- 1000:1, 100% SRGB. |
| IPS-Level Panel, 250nits Brightness, Contrast- 1000 | 1, 100% SRGB. |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 4800MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Up to 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory | 6GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720P HD camera |
| Speaker | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amp Technology Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 LAN port 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 90WHrs, 4S1P |
| Adapter Type | ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| ø6.0, 280W AC Adapter, Output | 20V DC, 14A, 280W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Gray |
| Dimensions | 354 x 264 x 22.6mm |
| Weight | 2.50 Kg ( lbs) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |








