
ASUS ExpertBook P1 P1403CVA Core i3 13th Gen 14" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS645904266
৳59,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ExpertBook P1 P1403CVA Core i3 13th Gen 14" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | up to 4.5 GHz |
| Processor Core | 6 cores |
| Processor Thread | 8 Threads |
| CPU Cache | 10MB |
| Display | |
| Display Size | 14 inch |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | 16:9, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:83 % |
| 16 | 9, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR5 SO-DIMM |
| Removable | No |
| Bus Speed | 5200MT/s |
| Total RAM Slot | 2 |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Chiclet Keyboard |
| Keyboard Features | 1.4mm Key-travel |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD camera |
| Speaker | Built-in speaker |
| Microphone | Built-in microphone |
| Audio Features | SonicMaster Audio by ICEpower with Cortana support |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Supports Display and Power Delivery) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1 x RJ45 Gigabit Ethernet |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Locker Slot | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Free Dos |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 42WHrs |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| TYPE-C, 65W AC Adapter, Output | 20V DC, 3.25A, 65W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Misty Grey |
| Dimensions | 32.45 x 21.44 x 1.97 ~ 1.97 cm (12.78" x 8.44" x 0.78" ~ 0.78") |
| Weight | 1.39 kg (3.06 lbs) |
| Other Features | |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Warranty | |
| Warranty Details | 3 Years |








