
ASUS ExpertBook L2 Flip Ryzen 5 5625U 14" Touch Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS673153241
৳84,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ExpertBook L2 Flip Ryzen 5 5625U 14" Touch Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 5625U |
| Processor Frequency | Up to 4.3GHz max boost |
| Processor Core | 6-core |
| Processor Thread | 12 Thread |
| CPU Cache | 16MB |
| Display | |
| Display Size | 14.0-inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | 16:9 aspect ratio Wide view Anti-glare display LED Backlit Touch screen With stylus support Brightness: 250nits Color Gamut: NTSC: 45% |
| 16 | 9 aspect ratio Wide view Anti-glare display LED Backlit Touch screen With stylus support Brightness |
| Memory | |
| RAM | 8GB (SO-DIMM) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Total RAM Slot | 2x DDR4 SO-DIMM slots |
| Max RAM Capacity | Support Memory Max Up to 64GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard with SensePoint |
| Keyboard Features | 1.5mm Key-travel, Spill-resistant |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD camera |
| Speaker | Built-in speaker |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | Audio by DTS with Cortana support |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support power delivery 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display & power delivery |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Support Windows 11, 10, Linux and Endless OS |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell |
| Battery Capacity | 48WHrs |
| Backup Time (Approx) | up to 12Hrs Long Battery Life |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC |
| Physical Specification | |
| Color | Star Black |
| Dimensions | 33.95 x 23.99 x 2.00 ~ 2.00 cm |
| Weight | 1.70 kg (With Battery) |
| Body Material | Aluminum |
| Warranty | |
| Warranty Details | 3 Years |








