
ASUS ExpertBook B9 B9403CVAR Core 7 150U 14" OLED Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS518095813
৳209,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ExpertBook B9 B9403CVAR Core 7 150U 14" OLED Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 7-150U |
| Processor Frequency | Up to 5.4 GHz |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Integrated with processor |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | 3K OLED |
| Display Resolution | WQXGA+ (2880 x 1800) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Response TIme | Response time(Typ/Max) (ms): 1/1 |
| Response time(Typ/Max) (ms) | 1/1 |
| Display Features | Aspect Ratio: 16:10 Wide view Glossy display LED Backlit Pantone Validated Screen-to-body ratio: 90 % Pantone Validated VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600 |
| Aspect Ratio | 16 |
| Memory | |
| RAM | 32GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Bus Speed | 4800MHz |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Supported SSD Type | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris X Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Intel Iris Xᵉ Graphics (available for Intel Core i5/i7/i9 with dual channel memory) |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Features | 1.5mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard Support NumberPad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Built-in array |
| Audio Features | Dolby Atmos Smart Amp Technology |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display and power delivery |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | Yes, 1x micro HDMI (RJ45 Lan) |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Locker Slot | Kensington lock slot |
| Camera Privacy Shutter | yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Free DOS Support Windows 11, 10, Linux, and Endless OS |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Li-ion Long-life rechargeable lithium polymer battery |
| Battery Capacity | 63WHrs |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter Output: 20V DC, 3.25A, 65W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| TYPE-C, 65W AC Adapter Output | 20V DC, 3.25A, 65W Input |
| Physical Specification | |
| Color | Star Black |
| Dimensions | 31.10 x 21.50 x 1.57 ~ 1.69 cm (12.24" x 8.46" x 0.62" ~ 0.67") |
| Weight | 0.99 kg (2.18 lbs) // 63 WHrs battery |
| Body Material | Cover-Material Mg-Li |
| Warranty | |
| Warranty Details | 03 years Warranty (Battery and adapter 1 year) |








