
Asus ExpertBook B3 B3404CMA Core Ultra 5 14" WUXGA Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS263689034
৳117,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ExpertBook B3 B3404CMA Core Ultra 5 14" WUXGA Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 5- 125H |
| Processor Frequency | Up to 4.5GHz |
| Processor Core | 14 |
| Processor Thread | 18 |
| CPU Cache | 18MB |
| NPU | Intel AI Boost NPU |
| Display | |
| Display Size | 14-inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | 16:10, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:85 % |
| 16 | 10, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600MT/s |
| Total RAM Slot | 2 |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Storage Upgrade | Additional SSD Can be added |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics (available for Intel Core Ultra H 5/7/9 with dual channel memory) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | 1.5mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 1080p FHD camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display and power delivery |
| Headphone & Microphone Port | 1 x 3.5 mm combo audio jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 50WHrs, 3S1P |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| TYPE-C, 65W AC Adapter, Output | 20V DC, 3.25A, 65W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Star Black |
| Dimensions | 31.37 x 22.68 x 1.99 ~ 1.99 cm (12.35" x 8.93" x 0.78" ~ 0.78") |
| Weight | Start from: 01.40 kg (3.09 lbs) |
| Start from | 01.40 kg (3.09 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 03 years Warranty |








