
Asus ExpertBook B1 B1503CVA Core i5 13th Gen 15.6" FHD Laptop ASUS673744074 1 Price in Bangladesh
Product Code: ASUS673744074
৳77,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ExpertBook B1 B1503CVA Core i5 13th Gen 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-1334U |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | Up to 4.6GHz |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Integrated with processor |
| Display | |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) 16:9 |
| FHD (1920 x 1080) 16 | 9 |
| Touch Screen | 170/170 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Wide view Anti-glare display LED Backlit Screen-to-body ratio:87 % NTSC: 45% 300nits |
| Wide view Anti-glare display LED Backlit Screen-to-body ratio | 87 % NTSC |
| Memory | |
| RAM | 8GB (SO-DIMM) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Upgradable; Need to remove bottom/top case |
| Total RAM Slot | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 2230 PCIe 4.0x4 M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Chiclet Keyboard with Num-key |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD camera; with privacy shutter |
| Speaker | Built-in speaker |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | Audio by Dirac |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4, up to 1920x1080/60Hz |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display and power delivery |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| Security | |
| Security Locker Slot | Kensington Nano Security Slot |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Support Windows 11 |
| Other Pre-installed Softwares | Built-in Apps: Mobile Connect Option with Software for SIM less access between Mobile and Computer Control Center Business Manager (for business PC) AI ExpertMeet (AI features need devices with 12GB RAM or more) |
| Built-in Apps | Mobile Connect Option with Software for SIM less access between Mobile and Computer Control Center Business Manager (for business PC) AI ExpertMeet (AI features need devices with 12GB RAM or more) |
| Power | |
| Battery Type | 3 Cell |
| Battery Capacity | 42Wh |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| TYPE-C, 65W AC Adapter, Output | 20V DC, 3.25A, 65W Input |
| Physical Specification | |
| Color | Gentle Grey |
| Dimensions | 35.95 x 23.22 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.15" x 9.14" x 0.78" ~ 0.78") |
| Weight | 1.70 kg (3.09 lbs) |
| Body Material | Sustainable Material_Top cover(A part): 30% PCR recycled plastic(cover or inner frame) Sustainable Material_Keyboard frame (C part): 30% PCR recycled plastic(cover or inner frame) Sustainable Material_Bottom cover (D part): 30% PCR recycled plastic(cover or inner frame) Sustainable Material_Battery: 30% PCR recycled plastic Sustainable Material_Total PCR recycled plastic: 29% |
| Sustainable Material_Top cover(A part) | 30% PCR recycled plastic(cover or inner frame) Sustainable Material_Keyboard frame (C part) |
| Other Features | |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect AppDeals Ecolabels & Compliances: EPEAT Gold with Climate+ Energy star 8.0 FSC Recycled REACH RoHS TCO Certified |
| US MIL-STD 810H military-grade standard System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function | EPEAT Gold with Climate+ Energy star 8.0 FSC Recycled REACH RoHS TCO Certified |
| Warranty | |
| Warranty Details | 03 years Warranty |








