
Asus ExpertBook B1 B1403CVA Core i5 13th Gen 1TB SSD 14" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS151594269
৳88,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ExpertBook B1 B1403CVA Core i5 13th Gen 1TB SSD 14" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | Up to 4.6GHz |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Display | |
| Display Size | 14.0-inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Anti-glare display LED Backlit Aspect Ratio: 16:9 Screen-to-body ratio:87 % |
| Anti-glare display LED Backlit Aspect Ratio | 16 |
| Memory | |
| RAM | 8GB (SO-DIMM) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600 MT/s |
| Total RAM Slot | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 2230 PCIe 4.0x4 M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | 1.35mm Key-travel Backlit Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 1080p FHD camera |
| Speaker | Built-in speaker |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4, up to 1920x1080/60Hz |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display and power delivery |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Locker Slot | Kensington Nano Security Slot |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | FreeDos |
| Power | |
| Battery Type | 3 Cell |
| Battery Capacity | 42Wh |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| TYPE-C, 65W AC Adapter, Output | 20V DC, 3.25A, 65W Input |
| Physical Specification | |
| Color | Gentle Grey |
| Dimensions | 32.45 x 21.44 x 1.97 ~ 1.97 cm (12.78" x 8.44" x 0.78" ~ 0.78") |
| Weight | 1.40 kg (3.09 lbs) |
| Other Features | |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Warranty | |
| Warranty Details | 03 years Warranty |








