
AMD Ryzen 9 7900X3D Gaming Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU108097543
৳48,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 9 7900X3D Gaming Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.4 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.6GHz |
| Cache | Total L1 Cache: 768KB Total L2 Cache: 12MB Total L3 Cache: 128MB |
| Total L1 Cache | 768KB Total L2 Cache |
| Cores | 12 |
| Threads | 24 |
| Default TDP | 120W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology CPU Boost Technology |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128GB |
| Maximum Speed | 2x1R DDR5-5200 2x2R DDR5-5200 4x1R DDR5-3600 4x2R DDR5-3600 |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Max Dynamic Frequency | 2200 MHz |
| Core Count | 2 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








