
AMD Ryzen 9 5950X Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU137845551
৳40,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 9 5950X Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.4GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 4.9GHz |
| Cache | Total L2 Cache: 8MB Total L3 Cache: 64MB |
| Total L2 Cache | 8MB Total L3 Cache |
| Cores | 16 |
| Threads | 32 |
| Default TDP | 105W |
| Supported Technologies | AMD "Zen 3" Core Architecture AMD StoreMI Technology AMD Ryzen Master Utility AMD Ryzen VR-Ready Premium |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Speed | Up to 3200MHz |
| Type | DDR4 |
| Graphics Specifications | |
| Base Frequency | 3.4GHz |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








