
AMD Ryzen 7 8700G Processor with Radeon Graphics Price in Bangladesh
Product Code: CPU368575699
৳29,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 7 8700G Processor with Radeon Graphics Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.2GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.1GHz |
| Cache | L2 Cache: 8MB L3 Cache: 16MB |
| L2 Cache | 8MB L3 Cache |
| Cores | 8 |
| Threads | 16 |
| Default TDP | 65W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| Memory Specifications | |
| Maximum Speed | 2x1R: DDR5-5200 2x2R: DDR5-5200 4X1R: DDR5-3600 4x2R: DDR5-3600 |
| 2x1R | DDR5-5200 2x2R |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | AMD Radeon 780M |
| Max Dynamic Frequency | 2900 MHz |
| Core Count | 12 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








