
AMD Ryzen 7 5700X3D Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU364308874
৳27,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 7 5700X3D Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.0GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 4.1GHz |
| Cache | L1 Cache: 512KB L2 Cache: 4MB L3 Cache: 96MB |
| L1 Cache | 512KB L2 Cache |
| Cores | 8 |
| Threads | 16 |
| Default TDP | 105W |
| Supported Technologies | AMD StoreMI Technology AMD "Zen 3" Core Architecture AMD Ryzen™ Master Utility AMD Ryzen™ VR-Ready Premium |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128GB |
| Maximum Speed | 2x1R: DDR4-3200 2x2R: DDR4-3200 4x1R: DDR4-2933 4x2R: DDR4-2667 |
| 2x1R | DDR4-3200 2x2R |
| Type | DDR4 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | N/A |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








