
AMD Ryzen 7 5700X Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU972417873
৳12,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 7 5700X Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.4GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 4.6GHz |
| Cache | Total L1 Cache: 512KB Total L2 Cache: 4MB Total L3 Cache: 32MB |
| Total L1 Cache | 512KB Total L2 Cache |
| Cores | 8 |
| Threads | 16 |
| Default TDP | 65W |
| cTDP | 45-65W |
| Supported Technologies | Display Port: Yes HDMI: Yes |
| Display Port | Yes HDMI |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Speed | 3200MHz |
| Type | DDR4 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | N/A |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years |








