
AMD Ryzen 5 8400F Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU472669475
৳11,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 5 8400F Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.2 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 4.7 GHz |
| Cache | L3 Cache: 16 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65W |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 256 GB |
| Maximum Speed | 2x1R DDR5-5200 2x2R DDR5-5200 4x1R DDR5-3600 4x2R DDR5-3600 |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








