
AMD Ryzen 5 7500F Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU461534356
৳15,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 5 7500F Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.7GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.0GHz |
| Cache | L1 Cache: 384KB L2 Cache: 6MB L3 Cache: 32MB |
| L1 Cache | 384KB L2 Cache |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | Max 128GB |
| Maximum Speed | 2x1R: DDR5-5200 2x2R: DDR5-5200 4x1R: DDR5-3600 4x2R: DDR5-3600 |
| 2x1R | DDR5-5200 2x2R |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








