
AMD Ryzen 5 5600 Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU759825720
৳11,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 5 5600 Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.5GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 4.4GHz |
| Cache | Total L1 Cache: 384KB Total L2 Cache: 3MB Total L3 Cache: 32MB |
| Total L1 Cache | 384KB Total L2 Cache |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65W |
| cTDP | 65W |
| Supported Technologies | AMD "Zen 3" Core Architecture AMD StoreMI Technology AMD Ryzen Master Utility AMD Ryzen VR-Ready Premium |
| Memory Specifications | |
| Maximum Speed | Up to 3200MHz |
| Type | DDR4 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








