
AMD Ryzen 5 5500 Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU354277436
৳8,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 5 5500 Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.6GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 4.2GHz |
| Cache | Total L2 Cache: 3MB Total L3 Cache: 16MB |
| Total L2 Cache | 3MB Total L3 Cache |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65W |
| cTDP | 45-65W |
| Supported Technologies | Display Port: Yes HDMI: Yes |
| Display Port | Yes HDMI |
| Memory Specifications | |
| Maximum Speed | 3200MHz |
| Type | DDR4 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 Years (No Warranty for Fan or Cooler) |








