
AMD Ryzen 3 4100 Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU949377086
৳9,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 3 4100 Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.8GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 4.0GHz |
| Cache | L1 Cache: 256KB L2 Cache: 2MB L3 Cache: 4MB |
| L1 Cache | 256KB L2 Cache |
| Cores | 4 |
| Threads | 8 |
| Default TDP | 65W |
| cTDP | 46-65W |
| Supported Technologies | AMD SenseMI Technology AMD Ryzen Master Utility Enmotus FuzeDrive for AMD Ryzen Radeon Software Radeon FreeSync Technology AMD StoreMI Technology AMD "Zen 2" Core Architecture AMD Ryzen VR-Ready Premium |
| Memory Specifications | |
| Maximum Speed | 3200MHz |
| Type | DDR4 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years (No Warranty for Fan or Cooler) |








