Acer Swift Go 14 SFG14-73T Core Ultra 7 155H 16GB RAM 1TB SSD 14" WUXGA Touch Laptop
Acer Swift Go 14 SFG14-73T Core Ultra 7 155H 16GB RAM 1TB SSD 14" WUXGA Touch Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER972948244
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Swift Go 14 SFG14-73T Core Ultra 7 155H 16GB RAM 1TB SSD 14" WUXGA Touch Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
Processor
Processor BrandIntel
Processor ModelCore Ultra 7 155H
Processor Frequency1.4 GHz up to 4.8 GHz
Processor Core16 (6- P Core, 8 E-Core, 2 Low Power E- Core)
Processor Thread22
CPU Cache24 MB Intel Smart Cache
NPUIntel AI Boost
Display
Display Size14 Inch
Display TypeIPS
Display ResolutionWUXGA (1920x1200)
Touch ScreenYes
Refresh Rate60 Hz
Memory
RAM16GB
RAM TypeLPDDR5x
RemovableNon-Removable
Max RAM Capacity16GB
Storage
Storage TypeNVMe PCIe
Storage Capacity1TB SSD
Graphics
Graphics ModelIntel Arc Graphics
Graphics MemoryShared
Graphics TypeIntegrated
Keyboard & TouchPad
Keyboard TypeStandard Keyboard
TouchPadYes
Camera & Audio
WebCamQHD WebCam
SpeakerYes
MicrophoneYes
Ports & Slots
Optical DriveN/A
Card ReaderMicro SD Card
HDMI Port1x HDMI
USB 3 Port1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 port
USB Type-C / Thunderbolt Port1 x USB Type-C port
Headphone & Microphone Portmic and headphone combo jack
Network & Connectivity
WiFiWi-Fi 7
BluetoothBluetooth 5.3
Software
Operating SystemWindows 11 Home
Power
Battery TypeLi-Polymer 3-cell
Battery Capacity65Wh
Adapter Type100W
Physical Specification
ColorSilver
Dimensions312.9 x 217.9 x 14.9mm