
Acer Swift Go 14 SFG14-73T Core Ultra 7 155H 16GB RAM 1TB SSD 14" WUXGA Touch Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER972948244
৳140,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Swift Go 14 SFG14-73T Core Ultra 7 155H 16GB RAM 1TB SSD 14" WUXGA Touch Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 7 155H |
| Processor Frequency | 1.4 GHz up to 4.8 GHz |
| Processor Core | 16 (6- P Core, 8 E-Core, 2 Low Power E- Core) |
| Processor Thread | 22 |
| CPU Cache | 24 MB Intel Smart Cache |
| NPU | Intel AI Boost |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | IPS (In-Plane Switching) technology, Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio, color gamut sRGB 100% with multi-touch, Wide viewing angle up to 170 degrees, Mercury free, environment friendly |
| IPS (In-Plane Switching) technology, Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16 | 10 aspect ratio, color gamut sRGB 100% with multi-touch, Wide viewing angle up to 170 degrees, Mercury free, environment friendly |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Removable | Non-Removable |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Storage Capacity | 1TB SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Standard Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | QHD WebCam |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | DTS X: Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, and Speaker Protection with up to 6 custom content modes via smart amplifier |
| DTS X | Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, and Speaker Protection with up to 6 custom content modes via smart amplifier |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | Micro SD Card |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 port |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB Type-C port |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | Li-Polymer 3-cell |
| Battery Capacity | 65Wh |
| Adapter Type | 100W |
| Physical Specification | |
| Color | Silver |
| Dimensions | 312.9 x 217.9 x 14.9mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (1 year for Battery and Adapter) |








