
Acer Swift Go 14 SFG14-73 Core Ultra 7 155H 14" WQXGA+ OLED AI Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER664656577
৳148,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Swift Go 14 SFG14-73 Core Ultra 7 155H 14" WQXGA+ OLED AI Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 7 155H |
| Processor Frequency | Up to 4.8 GHz |
| Processor Core | 16C (6P+6E+2LPE) |
| Processor Thread | 22T |
| CPU Cache | 24 MB Intel Smart Cache |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | WQXGA+ (2880 x 1800) |
| Display Features | High-brightness (400nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio, color gamut sRGB 100% Wide viewing angle up to 170 degrees |
| High-brightness (400nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16 | 10 aspect ratio, color gamut sRGB 100% Wide viewing angle up to 170 degrees |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Removable | Non-Removable |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Storage Capacity | 1 TB, PCIe Gen4 |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit keyboard with international language support |
| TouchPad | Multi-gesture Lighting touchpad, supporting two-finger scroll; pinch; gestures to open Cortana, Action Center, multitasking; application commands • Multi-control Lighting touchpad • Microsoft Precision Touchpad certification • Moisture resistant Corning® Gorilla® Glass |
| Camera & Audio | |
| WebCam | QHD (2560 x 1440) WebCam |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | DTS® X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes via smart amplifier • Supported in Windows Spatial Sound for PC Gaming with DTS Sound Unbound license integrated • Immersive audio rendering over headphones and internal speakers • High SNR DAC with 2.1 Vrms out capability and can driver high impedance headphone (up to 600 ohm) • Acer Purified.Voice technology with AI noise reduction in dual built-in microphones. Features include far-field pickup, dynamic noise reduction through neural network, adaptive beam forming, and pre-defined personal and conference call modes. • Support Advanced Privacy Mode with 3rd Mic Integrated • Compatible with Cortana with Voice • Acer TrueHarmony Technology for lower distortion, wider frequency range, headphone-like audio and powerful sound |
| DTS® X | Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes via smart amplifier • Supported in Windows Spatial Sound for PC Gaming with DTS Sound Unbound license integrated • Immersive audio rendering over headphones and internal speakers • High SNR DAC with 2.1 Vrms out capability and can driver high impedance headphone (up to 600 ohm) • Acer Purified.Voice technology with AI noise reduction in dual built-in microphones. Features include far-field pickup, dynamic noise reduction through neural network, adaptive beam forming, and pre-defined personal and conference call modes. • Support Advanced Privacy Mode with 3rd Mic Integrated • Compatible with Cortana with Voice • Acer TrueHarmony Technology for lower distortion, wider frequency range, headphone-like audio and powerful sound |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | Micro SD Card |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 port |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB Type-C port (100 W PD AC adaptor ) |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Wi-Fi 7 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz |
| Wi-Fi 7 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be Band | 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Locker Slot | Kensington lock slot |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Battery Capacity | 65Wh |
| Adapter Type | 100W |
| Physical Specification | |
| Color | Pure Silver |
| Dimensions | 312.9 (W) x 217.9 (D) x /14.9 (H) mm |
| Weight | 1.3~1.32 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (1 year for Battery and Adapter) |








