Acer Predator Helios Neo 16 PH16-72-74W1 Core i7 14th Gen 16" Gaming Laptop
Acer Predator Helios Neo 16 PH16-72-74W1 Core i7 14th Gen 16" Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER358200966
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Predator Helios Neo 16 PH16-72-74W1 Core i7 14th Gen 16" Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
Processor
Processor BrandIntel
Processor ModelCore i7-14700HX
Generation14th Gen
Processor FrequencyUp to 5.5GHz
Processor Core20
Processor Thread28
CPU Cache33MB
Chipset
Chipset ModelIntel HM770
Display
Display Size16 Inch
Display TypeIPS
Display ResolutionWUXGA 2560 x 1600
Refresh Rate165 Hz
Memory
RAM16GB
RAM TypeDDR5
RemovableYes
Total RAM Slot1
Max RAM CapacityUp to 32 GB
Storage
Storage TypePCIe NVMe Gen 4 SSD
Storage Capacity1TB
Graphics
Graphics ModelNVIDIA GeForce RTX 4060
Graphics Memory8GB
Graphics TypeGDDR6
Keyboard & TouchPad
Keyboard TypeFineTip RGB-backlight keyboard
Keyboard FeaturesIndependent standard numeric keypad
Camera & Audio
WebCamNarrow USB FHD camera with blue glass 1920 x 1080 resolution 1080p HD video at 60 fps with Temporal Noise Reduction Blue Glass lens Dual Mic (33 mm + 33 mm) 86 x 3.2 x 2.6 mm
SpeakerInternal speakers
MicrophoneDual built-in microphones with AI noise reduction
Ports & Slots
Card ReaderMicroSD card reader
HDMI Port1x HDMI Port
USB Type-C / Thunderbolt Port2x USB Type-C ports (Thunderbolt 4)
Headphone & Microphone PortYes
Network & Connectivity
LAN1 x Ethernet (RJ-45)
WiFiIntel® Killer™ Wi-Fi 7 Band: 2.4 GHz ,5 GHz, and 6 GHz 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN 2x2 MU-MIMO technology
Intel® Killer™ Wi-Fi 7 Band2.4 GHz ,5 GHz, and 6 GHz 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN 2x2 MU-MIMO technology
BluetoothBluetooth 5.3
Security
Security ChipFirmware Trusted Platform Module (TPM)
Software
Operating SystemWindows 11 Home
Power
Battery Type4-cell Li-ion battery
Battery Capacity90 Wh
Physical Specification
ColorAbyssal Black
Dimensions357.7 x 278.6 x 25.9 mm