
Acer Aspire Vero AV14-52P Core i5 13th Gen 14" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER947618785
৳93,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Aspire Vero AV14-52P Core i5 13th Gen 14" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-1335U |
| Generation | 13th Generation |
| Processor Frequency | Up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB L3 Cache |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel integrated SoC |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Memory | |
| RAM | 16 GB onboard |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe Gen4 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit |
| Keyboard Features | 80-/81-/84-key Acer backlight keyboard layout with international language support including indicators of CapsLock and F4/Microphone mute |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD camera with 1280 x 720 resolution and 720p HD video at 30 fps with Temporal Noise Reduction |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | Yes |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 port with power-off charging' 1x USB 3.2 port |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C port with DC-in /Thunderbolt 4 port |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Killer Wireless Wi-Fi 6E 1675i |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 50 Wh |
| Backup Time (Approx) | Up to 3 Hrs. |
| Adapter Type | 3-pin 65 W AC Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Marianna Blue |
| Dimensions | 1.79 cm x 32.87 cm x 22.36 cm |
| Weight | 1.5 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








