
Acer Aspire Lite AL15-52 Core i3 12th Gen 16GB RAM 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER780188710
৳51,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Aspire Lite AL15-52 Core i3 12th Gen 16GB RAM 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1215U |
| Generation | 12th Generation |
| Processor Frequency | up to 4.40 GHz |
| Processor Core | 6 (Performance-cores- 2 Efficient-cores- 4) |
| Processor Thread | 8 |
| CPU Cache | 10MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | LED-backlit TFT LCD |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | 16:9 aspect ratio, high-brightness Acer ComfyView |
| 16 | 9 aspect ratio, high-brightness Acer ComfyView |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 3200Mhz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Up to 32 GB |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe Gen3, 8 Gb/s up to 4 lanes, NVMe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Yes |
| Keyboard Features | 100-/101-/104-key keyboard with independent numeric keypad, international language support |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad, Built in Click pad with Microsoft PTP multi-gesture and scrolling function |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD Webcam with 1280 x 720 resolution |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | 2x Stereo Speaker |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 (Type A) |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 (Type A) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen2 (Type C) |
| Headphone & Microphone Port | 1x mic and headphone combo jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | Yes |
| WiFi | Realtek 8822 CE WLAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | N/A |
| Software | |
| Operating System | FreeDos |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 36Wh |
| Adapter Type | 45 W AC adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Steel Gray |
| Dimensions | Height: 1.99 cm Width: 36.04 cm Depth: 23.93 cm |
| Height | 1.99 cm Width |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








