
Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Ryzen 5 7430U 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER106820474
৳58,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Ryzen 5 7430U 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 7430U |
| Processor Frequency | Up to 4.3 GHz |
| Processor Core | 6C |
| Processor Thread | 12T |
| CPU Cache | L1 Cache: 384 KB L2 Cache: 3 MB L3 Cache: 16 MB |
| L1 Cache | 384 KB L2 Cache |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Display Features | High-brightness (400nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio, color gamut sRGB 100% Wide viewing angle up to 170 degrees |
| High-brightness (400nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16 | 10 aspect ratio, color gamut sRGB 100% Wide viewing angle up to 170 degrees |
| Memory | |
| RAM | 16GB (8x2) |
| RAM Type | DDR4 3200 MHz |
| Max RAM Capacity | up to 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Storage Capacity | 512GB PCIe Gen4 |
| Storage Upgrade | up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Readon Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Standard Keyboard |
| Keyboard Features | 100-/101-/104-key keyboard with independent numeric keypad |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD camera |
| Speaker | Stereo |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | WIFI 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module (TPM) |
| Software | |
| Operating System | Free-Dos |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 36Wh |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Steel Gray |
| Dimensions | 19.7 x 36.04 x 23.93 cm |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (1 year for Battery and Adapter) |








