
Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Ryzen 5 5500U 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER591924941
৳55,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Ryzen 5 5500U 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 5500U |
| Processor Frequency | up to 4.00GHz |
| Processor Core | 6 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 11MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | TN LED Display |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | 16:9 aspect ratio, Ultra-slim design, Mercury free and Environment friendly |
| 16 | 9 aspect ratio, Ultra-slim design, Mercury free and Environment friendly |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | up to 32 GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Supported SSD Type | NVMe PCIe |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Readon Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Standard Keyboard |
| Keyboard Features | 100-/101-/104-key keyboard with independent numeric keypad |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD camera |
| Speaker | Stereo |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 2 Port | 2 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | Yes |
| WiFi | WIFI 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module (TPM) |
| Software | |
| Operating System | Free-Dos |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 36Wh |
| Backup Time (Approx) | Up to 3.5 Hrs. |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Steel Gray |
| Dimensions | 19.7 x 36.04 x 23.93 cm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








