
Acer Aspire 3 A325-53 Core i3 13th Gen 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ACER306257304
৳53,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Acer Aspire 3 A325-53 Core i3 13th Gen 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1305U |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | 3.30 GHz up to 4.1GHz |
| Processor Core | 5 (1 P Core, 4 E Core) |
| Processor Thread | 6 |
| CPU Cache | 10MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed | 3200Mhz |
| Max RAM Capacity | Up to 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe Gen4 M.2 NVMe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Supported SSD Type | PCIe Gen4 M.2 NVMe |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | 1.10 GHz Graphics Max Dynamic Frequency |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Yes |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD camera |
| Speaker | Stereo |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 2 Port | 1 x USB 2.0 Port |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB Type-C Port 1 x Type-C Port for PD Adapter |
| Headphone & Microphone Port | mic and headphone combo jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Software | |
| Operating System | Free-Dos |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 55 Wh |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Steam Blue |
| Dimensions | 357.4 (W) x 228.0 (D) x 19.0 (H) mm |
| Weight | 1.7 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








