
Zyxel NBG7510 AX1800 Dual-Band WiFi Gigabit Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR276374571
৳7,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zyxel NBG7510 AX1800 Dual-Band WiFi Gigabit Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | AX1800 (600+1200Mbps) |
| Antenna | 4 External Antennas |
| Button | LED On/Off WPS Reset |
| Frequency | 2.4GHz AX: 2x2 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 574 Mbps 5GHz AX: 2x2 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80MHz, up to 1201 Mbps |
| 2.4GHz AX | 2x2 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 574 Mbps 5GHz AX |
| Wireless | Guest WiFi WiFi Protected Setup (WPS) QoS: WiFi Multimedia (WMM) Auto channel selection 4 SSIDs for multiple purpose Multicast-Unicast Conversion Traffic separation from host network Band Steering AP Steering |
| Guest WiFi WiFi Protected Setup (WPS) QoS | WiFi Multimedia (WMM) Auto channel selection 4 SSIDs for multiple purpose Multicast-Unicast Conversion Traffic separation from host network Band Steering AP Steering |
| Network Standard | IEEE 802.11 ax/n/b/g 2.4 GHz IEEE 802.11 ax/ac/n/a 5 GHz |
| Encryption | IPSec Pass-Through PPTP Pass-Through WPA3-PSK/WPA3-SAE with AES WPS Support Guest Network Automatic Firmware Update |
| Ports | One WAN 10/100/1000 Mbps Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support Three LAN 10/100/1000 Mbps Ethernet RJ-45 ports with auto MDI/MDIX support |
| Others | CPU: 900 MHz Dual-Core Memory: DDR256MB RAM Flash: NAND Flash 128MB |
| CPU | 900 MHz Dual-Core Memory |
| Power Source | |
| Power Mode | 12 V DC, 1A |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 225 x 157 x 196 mm (8.9” x 6.2” x 7.7”) |
| Weight | 331 g (0.73 lb.) |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 Year |








