Asus ROG Rapture GT-AX11000 Tri-Band WiFi Gaming Router
Asus ROG Rapture GT-AX11000 Tri-Band WiFi Gaming Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR510884417
Key Features
Data Rate2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps 5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps 5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
2.4GHz AX4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps 5G-1Hz AX
AntennaExternal antenna x 8
ButtonWPS Button, Reset Button, Power Button, Wireless on/off Button, Boost Key
Frequency2.4G Hz, 5 GHz-1, 5 GHz-2
WirelessYes
Encryption64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise , WPA2-Enterprise , WPS support
Others1.8GHz quad-core processor 256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth
1.8GHz quad-core processor 256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beastandard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth
Power Source
Power ModeAC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 3.42 A current
AC Input110V~240V(50~60Hz) DC Output