
Asus ROG Rapture GT-AX11000 Tri-Band WiFi Gaming Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR510884417
৳48,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Rapture GT-AX11000 Tri-Band WiFi Gaming Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | 2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps 5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps 5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps |
| 2.4GHz AX | 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps 5G-1Hz AX |
| Antenna | External antenna x 8 |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power Button, Wireless on/off Button, Boost Key |
| Frequency | 2.4G Hz, 5 GHz-1, 5 GHz-2 |
| Wireless | Yes |
| Network Standard | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IPv4, IPv6 |
| Encryption | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise , WPA2-Enterprise , WPS support |
| Ports | RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 4, Multi-Gig Ethernet port 2.5G/1G x1 USB 3.1 Gen 1 x 2 |
| Others | 1.8GHz quad-core processor 256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth |
| 1.8GHz quad-core processor 256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Bea | standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth |
| Power Source | |
| Power Mode | AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 3.42 A current |
| AC Input | 110V~240V(50~60Hz) DC Output |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 9.5 x 9.5 x 2.4 ~ inch (Without Bezel) |
| Weight | 3.8 lb |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 02 years replacement warranty |








