
Zyxel NBG6615 AC1200 Dual-Band WiFi Gigabit Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR529286343
৳2,650
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zyxel NBG6615 AC1200 Dual-Band WiFi Gigabit Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | Transmit: 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps* for 5 GHz Receive: 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps* for 5 GHz |
| Transmit | 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps* for 5 GHz Receive |
| Antenna | high-performance external antennas with two dedicated antennas per WiFi radio |
| Button | Reset and WPS |
| Frequency | CE: 20dBm (2.4G frequency band: 2.400 – 2.4835 GHz) 23dBm (5G frequency band: 5.150 – 5.350 GHz) 28dBm (5G frequency band: 5.470 – 5.725 GHz) |
| CE | 20dBm (2.4G frequency band |
| Wireless | Wireless Standard: IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz Wireless Speed: Transmit: 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps for 5 GHz Receive: 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps for 5 GHz Wireless output power management Wireless scheduling |
| Wireless Standard | IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz Wireless Speed |
| Interface | RJ-45 WAN 4x RJ-45 LAN |
| Network Standard | IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz |
| Encryption | WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Ports | 4-Port Gigabit Ethernet |
| Others | Operating Environment: Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F) Humidity: 10% to 90% (Non-condensing) Storage Environment: Temperature: -30°C to 70°C (-22°F to 158°F) Humidity: 10% to 95% (Non-condensing) |
| Operating Environment | Temperature |
| Power Source | |
| Power Mode | Power: 12VDC, 1.5A Power consumption: 13W |
| Power | 12VDC, 1.5A Power consumption |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 160 x 111.8 x 29.2 mm (6.3" x 4.4" x 1.1") |
| Weight | 254 g / 0.56lb |
| Color | Black and White |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 01 Year |








