
Zyxel NBG6604 AC1200 Dual-Band WiFi Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR524058483
৳2,420
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zyxel NBG6604 AC1200 Dual-Band WiFi Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | Transmit: 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps* for 5 GHz Receive: 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps* for 5 GHz |
| Transmit | 300 Mbps for 2.4 GHz and 867 Mbps* for 5 GHz Receive |
| Antenna | 4 External Antennas |
| Button | Reset and WPS |
| Frequency | CE: 20dBm (2.4G frequency band: 2.400 – 2.4835 GHz) 23dBm (5G frequency band: 5.150 – 5.350 GHz) 28dBm (5G frequency band: 5.470 – 5.725 GHz) |
| CE | 20dBm (2.4G frequency band |
| Wireless | Wireless Standard IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz Wireless Speed Transmit: 300 Mbps* for 2.4 GHz 867 Mbps* for 5 GHz Receive: 300 Mbps* for 2.4 GHz 867 Mbps* for 5 GHz |
| Wireless Standard IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz Wireless Speed Transmit | 300 Mbps* for 2.4 GHz 867 Mbps* for 5 GHz Receive |
| Interface | 1x RJ-45 WAN 4x RJ-45 LAN |
| Network Standard | IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz |
| Encryption | WPA-PSK/WPA2-PSK, WPS |
| Ports | 4 port Fast Ethernet |
| Power Source | |
| Power Mode | Power: 12V DC, 1A Power consumption: 5W |
| Power | 12V DC, 1A Power consumption |
| Physical Dimension | |
| Dimension | (WxDxH): 202 x 133 x 29 mm (7.95" x 5.24" x 1.14") |
| (WxDxH) | 202 x 133 x 29 mm (7.95" x 5.24" x 1.14") |
| Weight | 238 g (0.52 lb.) |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 01 Year |








