
Zyxel NBG 6503 AC750 Dual-Band WiFi Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR134466504
৳19,660
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zyxel NBG 6503 AC750 Dual-Band WiFi Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | Transmit: 300 Mb/s for 2.4 GHz 433 Mb/s for 5 GHz Receive: 300 Mb/s for 2.4 GHz 433 Mb/s for 5 GHz |
| Transmit | 300 Mb/s for 2.4 GHz 433 Mb/s for 5 GHz Receive |
| Antenna | 2 x detachable antennas |
| Button | Power on/off Wireless on/off WPS Reset |
| Frequency | 802.11 b/g/n 2.4 GHz 802.11 a/n/ac 5 GHz |
| Interface | WAN LAN (1 - 4) |
| Network Standard | WAN: 10/100 Mb/s Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support LAN: Four 10/100 Mb/s Ethernet RJ-45 ports with auto MDI/MDIX support |
| WAN | 10/100 Mb/s Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support LAN |
| Encryption | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK MAC address filtering |
| Ports | 5 Ports |
| Others | WLAN: Router/AP mode Wi-Fi Protected Setup (WPS) Wi-Fi Multimedia (WMM) Auto channel selection Wireless scheduling Wireless output power management Routing: Network Address Translation (NAT) WAN Connection Type: static IP, DHCP, PPPoE, PPTP DHCP server/client IGMP v1/v2 Dynamic DNS Bandwidth management IP/Application port based QoS Auto-IP change VPN Pass-Through: IPSec/PPTP/L2TP Firewall: Deny of Service (DoS) prevention System Management: Online firmware upgrade UPnP |
| WLAN | Router/AP mode Wi-Fi Protected Setup (WPS) Wi-Fi Multimedia (WMM) Auto channel selection Wireless scheduling Wireless output power management Routing |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 157.4 x 22.8 x 109.2 mm |
| Weight | 230 g |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 Year |








