
Zyxel NBG-418N V2 300 Mbps Wireless Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR337536098
৳1,050
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zyxel NBG-418N V2 300 Mbps Wireless Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | Transmit: 300 Mbps Receive: 300 Mbps |
| Transmit | 300 Mbps Receive |
| Antenna | Two 5 dBi fixed external antennas |
| Button | Power on/off button WPS/Reset button |
| Frequency | 2.4G frequency band: 2.400 – 2.4835 GHz |
| 2.4G frequency band | 2.400 – 2.4835 GHz |
| Interface | WAN: One 10/100 Mbps Ethernet RJ-45 port LAN: Four 10/100 Mbps Ethernet RJ-45 ports with auto MDI/MDIX support |
| WAN | One 10/100 Mbps Ethernet RJ-45 port LAN |
| Network Standard | IEEE Standard 802.11 b/g/n |
| Encryption | 64/128 bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK Firewall: Denial of service (DoS) prevention |
| 64/128 bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK Firewall | Denial of service (DoS) prevention |
| Ports | 5 Ports |
| Others | WLAN Features: Access point mode Universal repeater mode WiFi Protected Setup (WPS) WiFi Multimedia (WMM) Wireless scheduling Wireless output power management Auto channel selection MAC address filtering Routing: Network Address Translation (NAT) Connection type: Static IP, DHCP, PPPoE, PPTP DHCP server/client Dynamic DNS Bandwidth management Auto-IP change IPv6 UPnP VPN Pass-through: IPSec PPTP L2TP |
| WLAN Features | Access point mode Universal repeater mode WiFi Protected Setup (WPS) WiFi Multimedia (WMM) Wireless scheduling Wireless output power management Auto channel selection MAC address filtering Routing |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 142 x 102 x 23 mm |
| Weight | 148 g |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 Year |








