
Zyxel Armor G5 AX6000 Multi-Gigabit WiFi Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR827131117
৳24,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zyxel Armor G5 AX6000 Multi-Gigabit WiFi Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | Transmit: 1200Mbps for 2.4 GHz 4800Mbps for 5 GHz Receive: 1200Mbps for 2.4 GHz 4800Mbps for 5 GHz |
| Transmit | 1200Mbps for 2.4 GHz 4800Mbps for 5 GHz Receive |
| Antenna | 13 Internal Antennas |
| Button | Reset Button |
| Wireless | Guest WiFi WiFi Protected Setup (WPS) WiFi Multimedia (WMM) Auto channel selection Wireless scheduling MAC address filtering |
| Interface | One 2.5G/1G WAN port One 10G/5G/2.5G/1G LAN port Four 1000/100/10 Mbps Gigabit Ethernet ports One USB 3.1 Gen 1 port (5V/900mA) |
| Network Standard | IEEE 802.11 b/g/n/ax 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac/ax 5 GHz 2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40 MHz, up to 1.2 Gbps 5GHz AX: 8x8 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz, up to 4.8 Gbps Compatible with 802.11a/b/g/n/ac WiFi standards |
| IEEE 802.11 b/g/n/ax 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac/ax 5 GHz 2.4GHz AX | 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40 MHz, up to 1.2 Gbps 5GHz AX |
| Encryption | IPSec Pass-Through PPTP Pass-Through L2TP Pass-Through VPN Support (OpenVPN) VPN Client Support WPA3-PSK WPS Support Guest Network Automatic Firmware Update |
| Ports | WAN: One 100M/1000M/2.5Gbps Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support LAN: One 100M/1000M/2.5G/5G/10Gbps Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support LAN: Four 10M/100M/1000Mbps Ethernet RJ-45 ports with auto MDI/MDIX Support |
| WAN | One 100M/1000M/2.5Gbps Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support LAN |
| Others | CPU: 64 bit quad-core 2.2 GHz Memory: 4GB Flash/ 1GB RAM |
| CPU | 64 bit quad-core 2.2 GHz Memory |
| Power Source | |
| Power Mode | Power: 19V/2.1A Power consumption: 39W max. |
| Power | 19V/2.1A Power consumption |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 248 x 182 x 66 mm (9.8 x 7.2 x 2.6 inch) |
| Weight | 1kg (2.2 lb.) |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 Year |








