
Zyxel Armor G1 AC2600 Multi-Gigabit WiFi Router Price in Bangladesh
Product Code: RTR121021974
৳14,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zyxel Armor G1 AC2600 Multi-Gigabit WiFi Router Speed: Not specified Frequency: Not specified Antennas: Not specified Ports: Not specified Features: Not specified Additional: None
Specification
| Key Features | |
| Data Rate | Transmit: 800Mbps for 2.4 GHz 1733Mbps for 5 GHz Receive: 800Mbps for 2.4 GHz 1733Mbps for 5 GHz |
| Transmit | 800Mbps for 2.4 GHz 1733Mbps for 5 GHz Receive |
| Antenna | 13 Internal Antennas |
| Button | Reset Button |
| Wireless | MU-MIMO Guest WiFi WiFi Protected Setup (WPS) Auto channel selection Wireless scheduling MAC address filtering |
| Interface | One 2.5 Gbps WAN port Four Gigabit Ethernet ports One USB 3.1 Gen 2 port |
| Network Standard | IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz |
| Encryption | WPA2-PSK/WPA3-PSK WPS support VPN support (OpenVPN) VPN client support IPSec pass-through PPTP pass-through L2TP pass-through Guest network Automatic firmware update |
| Ports | WAN: One 100/1000/2500 Mbps Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support LAN: Four 10/100/1000 Mbps Ethernet RJ-45 ports with auto MDI/MDIX support |
| WAN | One 100/1000/2500 Mbps Ethernet RJ-45 port with auto MDI/MDIX support LAN |
| Others | CPU: 1 GHz processor Memory: 256MB Flash and 512MB RAM |
| CPU | 1 GHz processor Memory |
| Power Source | |
| Power Mode | Power: 12V/3A Power consumption: 25W max. |
| Power | 12V/3A Power consumption |
| Physical Dimension | |
| Dimension | 248 x 182 x 66 mm (9.8 x 7.2 x 2.6 inch) |
| Weight | 1kg (2.2 lb.) |
| Color | Black |
| Manufacturer warranty | |
| Warranty | 1 Year |








