
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC 32GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU655212606
৳347,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC 32GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 32GB |
| Resolution | Up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC |
| Core Clock | 2422 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | 512-bit |
| Memory Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| CUDA Cores | 21760 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 IceStorm 3.0 Advanced Cooling 34% Larger Vapor Chamber BladeLink Fans Reinforced Metal Mid-Frame FREEZE Fan Stop, Active Fan Control 2.0, Dual BIOS SPECTRA 2.0 RGB Lighting SPECTRA LINK Lighting Sync port Metal die-cast Backplate Bundled with GPU Support Bracket 12V-2x6 Safety Light |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) |
| HDMI | 1 x HDMI Connector (Supports 4K 480Hz HDR or 8K 120Hz HDR with DSC, and Gaming VRR as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 12v-2x6 power input |
| Recommended PSU | 1000W |
| Consumption | 575W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 329.7mm x 137.8mm x 67.8mm / 13" x 5.4" x 2.7" |
| Others | Supported OS: Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) Slot Size: 3.5 slot |
| Supported OS | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) Slot Size |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 5 years warranty. (3-year standard warranty + 2-years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase). |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






