
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 OC Edition Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU863701280
৳452,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 OC Edition Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 32GB |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Core Clock | Engine Clock: OC mode: 2580 MHz Default mode: 2550 MHz(Boost clock) |
| Engine Clock | OC mode |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | PCI Express 5.0 |
| Memory Interface | 512-bit |
| CUDA Cores | 21760 |
| Interface | |
| Display Port | 3x Native DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 2x Native HDMI 2.1b |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 1000W |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 348 x 146 x 72 mm 13.7 x 5.7 x 2.8 inch |
| Others | 3.6 Slot |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years Warranty |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti AMP Extreme INFINITY ULTRA 16GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳148,800In Stock





