
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU945709877
৳169,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | up to 4K 480Hz or 8K 165Hz |
| Core Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| BUS Type | 256-bit |
| Memory Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| CUDA Cores | 10752 |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 |
| HDMI | 1 x HDMI |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 12v-2x6 power input |
| Recommended PSU | 850W |
| Consumption | 360W *High power consumption, please carefully read your PSU manual before installation. |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 303.5mm x 115.8mm x 55.7mm / 11.9" x 4.6" x 2.2" |
| Others | - Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 - IceStorm 3.0 Advanced Cooling - Vapor Chamber - BladeLink Fans - Reinforced Metal Mid-Frame - FREEZE Fan Stop, Active Fan Control - SPECTRA RGB Lighting - Metal Backplate - Bundled with GPU Support Bracket -12V-2x6 Safety Light |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 5 years warranty. (3-year standard warranty + 2-years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase) |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






