
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF OC 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU988641895
৳127,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF OC 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC |
| Core Clock | 2482 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | 256-bit |
| CUDA Cores | 8960 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 NVIDIA SFF-Ready GeForce Enthusiast Card White LED Lighting IceStorm 2.0 Advanced Cooling BladeLink Fans FREEZE Fan Stop, Active Fan Control Metal Backplate Bundled with GPU Support Bracket 12V-2x6 Safety Light All-new FireStorm Utility |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) |
| HDMI | 1 x HDMI Connector (Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 12v-2x6 power input |
| Recommended PSU | 750W |
| Consumption | 300W *High power consumption, please carefully read your PSU manual before installation. |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 304.4mm x 115.8mm x 41.6mm / 12" x 4.6" x 1.6" |
| Others | Slot Size: 2 |
| Slot Size | 2 |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 5 years warranty. (3-year standard warranty + 2-years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase). |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






