
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti AMP Extreme INFINITY 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU370689006
৳142,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti AMP Extreme INFINITY 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC |
| Core Clock | 2512 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | 256-bit |
| CUDA Cores | 8960 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 Infinity Mirror Design IceStorm 3.0 Advanced Cooling Larger Vapor Chamber BladeLink Fans FREEZE Fan Stop, Active Fan Control, Dual BIOS SPECTRA 2.0 RGB Lighting SPECTRA LINK Lighting Sync port Metal die-cast Backplate Bundled with GPU Support Bracket 12V-2x6 Safety Light |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) |
| HDMI | 1 x HDMI Connector (Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 12v-2x6 power input |
| Recommended PSU | 750W |
| Consumption | 360W *High power consumption, please carefully read your PSU manual before installation. |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 332.1mm x 137.5mm x 69.6mm / 13.1" x 5.4" x 2.7" |
| Others | Slot Size: 3.5 |
| Slot Size | 3.5 |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 5 years warranty. (3-year standard warranty + 2-years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase). |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






