
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Ti AMP 16GB GDDR7 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU503440395
৳69,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Ti AMP 16GB GDDR7 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Up to 15360×8460 @ 60Hz |
| Core Clock | 2572 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| BUS Type | 128-bit |
| CUDA Cores | 4608 |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 |
| HDMI | 1 x HDMI |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin power input |
| Recommended PSU | 600W |
| Consumption | 180W*High power consumption, please carefully read your PSU manual before installation. |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 220.5mm x 120.25mm x 41.6mm |
| Others | Support: Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) Slot Size: 2 slots Cooling: IceStorm 2.0 Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 BladeLink Fans FREEZE Fan Stop Metal Backplate All-new FireStorm Utility |
| Support | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) Slot Size |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | Total warranty: 5 years (3-year standard warranty + 2-years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase) |
| Total warranty | 5 years (3-year standard warranty + 2-years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase) |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






