
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5050 Twin Edge OC 8GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU493555499
৳40,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GeForce RTX 5050 Twin Edge OC 8GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC |
| Core Clock | 2602 MHz |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| BUS Type | 128-bit |
| Memory Interface | PCI Express 5.0 x8 |
| CUDA Cores | 2560 |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) |
| HDMI | 1 x HDMI Connector (Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 8-pin power input |
| Recommended PSU | 550W |
| Consumption | 130W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 220.5mm x 120.25mm x 41.6mm / 8.7" x 4.7" x 1.6" |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 8-Pin PCIe power connector SFF-Ready Graphics Card Compact dual-fan form factor BladeLink Fans Metal Backplate Slot Size: 2 Supported OS: Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) |
| Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 8-Pin PCIe power connector SFF-Ready Graphics Card Compact dual- | 2 Supported OS |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 5 years warranty. (3-year standard warranty + 2-years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase). |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






