
ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 Twin Edge 12GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU186843665
৳38,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 Twin Edge 12GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 12GB |
| Resolution | up to 7680x4320@60Hz |
| Core Clock | Boost: 1777 MHz |
| Boost | 1777 MHz |
| Memory Clock | 15 Gbps |
| BUS Type | 192-bit |
| Memory Interface | PCI Express 4.0 16x |
| CUDA Cores | 3584 |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680x4320@60Hz) |
| HDMI | HDMI 2.1* (up to 7680x4320@60Hz) *Ultra High-Speed HDMI Cable is required to support 8K/60FPS or 4K/120FPS |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8-pin |
| Recommended PSU | 600W |
| Consumption | 170W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 224.1mm x 116.3mm x 39.2mm / 8.8" x 4.6" x 1.5" |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years standard warranty + 2 years will Extend after online registration by customer within 28 days of Purchase Total warranty: 5 years. |
| 3 years standard warranty + 2 years will Extend after online registration by customer within 28 days of Purchase Total w | 5 years. |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






