
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Twin Edge OC 6GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU145439769
৳25,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Twin Edge OC 6GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Resolution | up to 7680x4320@60Hz |
| Core Clock | Boost: 1477 MHz |
| Boost | 1477 MHz |
| Memory Clock | 14 Gbps |
| BUS Type | GDDR6 96-bit |
| CUDA Cores | 2304 |
| Others | 2nd Gen Ray Tracing Cores 3rd Gen Tensor Cores PCIe Bus Powered Compact Form Factor Fits in 99% of PC builds FREEZE Fan Stop PCI Express 4.0 8x Cooling: Dual 70mm fans + Heatsink Slot Size: Dual Slot |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores 3rd Gen Tensor Cores PCIe Bus Powered Compact Form Factor Fits in 99% of PC builds FREEZE Fan | Dual 70mm fans + Heatsink Slot Size |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680x4320@60Hz) |
| HDMI | 1 x HDMI® Connector* *Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1 Specification |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 450W |
| Consumption | 70W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 161.9mm x 111.2mm x 40.2mm / 6.37in x 4.38in x 1.58in |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 years |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






