
ZOTAC GAMING GEFORCE RTX 3050 ECO 8GB GDDR6 Graphics Card Price in Bangladesh
Product Code: GPU925715974
৳29,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ZOTAC GAMING GEFORCE RTX 3050 ECO 8GB GDDR6 Graphics Card Chipset: Not specified Video Memory: Not specified Core Clock: Not specified Memory Clock: Not specified Outputs: Not specified Features: None
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680x4320@60Hz |
| Core Clock | Boost: 1777 MHz |
| Boost | 1777 MHz |
| Memory Clock | 14 Gbps |
| BUS Type | 128-bit |
| Memory Interface | PCI Express 4.0 x8 |
| CUDA Cores | 2560 |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI Connector |
| HDCP | 2.3 |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 6-pin PCIe |
| Recommended PSU | 450W |
| Consumption | 115W |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 222.3mm x 116.8 x 41.4mm / 8.8" x 4.6" x 1.6" |
| Others | Cooling: IceStorm 2.0 Slot Size: 2 slot |
| Cooling | IceStorm 2.0 Slot Size |
| Warranty | |
| Manufacturing Warranty | 3 year standard warranty + 2 years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase Total warranty: 5 years. |
| 3 year standard warranty + 2 years will be extended after online registration by the customer within 28 days of Purchase | 5 years. |
Related Products

ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 SOLID OC White Edition 32GB GDDR7 Graphics Card
unknown
৳358,900In Stock

PNY GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 ARGB EPIC-X RGB Overclocked Triple Fan Graphics Card
unknown
৳169,900In Stock






